سه شنبه , ۱۶ خرداد ۱۴۰۲
خانه / محیط زیست در صنعت و معدن / سرآمدی فولاد مبارکه در بهینه‌سازی مصرف آب
سرآمدی فولاد مبارکه در بهینه‌سازی مصرف آب

سرآمدی فولاد مبارکه در بهینه‌سازی مصرف آب

 شرکت فولاد مبارکه در پیاده‌سازی صنعت سبز پیشرو است و با اقداماتی که در مصرف بهینه آب انجام داده توانسته سرآمد فولادسازان جهان شود، به گونه‌ای که برای تولید هر تن فولاد خام تنها ۲/ ۲ مترمکعب آب مصرف می‌کند، اتفاقی کم‌نظیر که در جهان همتا ندارد.

مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه در حاشیه بازدید حجت‌الاسلام محمدتقی نقدعلی عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی از خطوط تولید، تصفیه‌خانه پساب صنعتی و تصفیه‌خانه استحصال پساب شهری این شرکت با بیان اینکه این بنگاه صنعتی بزرگ‌ترین صنعت ملی و کارخانه فولادسازی خاورمیانه است، گفت: فولاد مبارکه همواره در سازندگی کشور پیشرو بوده و توانسته رسالت خود را با ایفای مسوولیت‌های اجتماعی به بهترین شکل ممکن انجام دهد.

محمدیاسر طیب‌نیا افزود: شرکت فولاد مبارکه در حوزه تخصصی توانسته کشور را در زمینه واردات انواع ورق‌های فولادی مورد نیاز خودروسازی، لوازم خانگی و صنایع زیردستی بی‌نیاز کند.

وی با اشاره به مسائل و مشکلات حوزه زیرساختی کشور خاطرنشان کرد: به‌رغم دغدغه‌های عدیده دولت، شرکت فولاد مبارکه به عنوان پیشران اقتصاد و صنعت کشور، پروژه‌های متعددی را در دستور کار اهداف اجرایی خود قرار داده است.

مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه با اشاره به پروژه‌های زیرساختی نظیر توسعه نیروگاه توسط این شرکت تصریح کرد: ساخت نیروگاه ۱۵۰۰ مگاواتی در برنامه‌های توسعه‌ای شرکت فولاد مبارکه قرار گرفته که امیدواریم در کمترین زمان ممکن به سرانجام برسد.

وی با اشاره به خلأهای موجود در زمینه حامل‌های انرژی گفت: توسعه اقدامات زیرساختی در حمل و نقل جاده‌ای و ریلی از دیگر اهداف فولاد مبارکه است چراکه باید همزمان با افزایش میزان تولید، در بخش زیرساخت‌های حمل و نقل ریلی نیز سرمایه‌گذاری انجام می‌شده است.

طیب‌نیا با تاکید بر ضرورت سرمایه‌گذاری در بخش‌های زیرساختی بیان کرد: فلات مرکزی ایران با محدودیت آب مواجه است اما متاسفانه نگرشی صنعت‌ستیز مسائل مربوط به آب را در پیوند با صنایع قرار می‌دهد و این در حالی است که کشورهای توسعه‌یافته صنعت را متناسب با محیط زیست پیش می‌برند؛ اتفاقی که به بهترین شکل در فولاد مبارکه رخ داده است.

وی با اشاره به اقدامات شرکت فولاد مبارکه در مصرف بهینه آب ادامه داد: بهینه‌سازی و کاهش مصرف آب در فرآیند تولید، جمع‌آوری و انتقال پساب ۹ شهر و همچنین تصفیه و بازچرخانی پساب صنعتی شرکت برای تامین بخشی از نیاز آبی فولاد مبارکه در یک دهه گذشته انجام شده و امروز بیش از نیمی از نیاز آبی این شرکت از طریق پساب تامین می‌شود.

مدیر عامل فولاد مبارکه با تاکید بر رویکرد این شرکت در کاهش برداشت آب خام و رساندن آن به صفر درصد خاطرنشان کرد: امید است به جای اظهارنظرهای غیرکارشناسی و غیرمنصفانه در خصوص مصرف آب صنعت، به این نکته دقت شود که صنعتی نظیر شرکت فولاد مبارکه زمینه اشتغال ۲۰ هزار نفر را به صورت مستقیم و ۳۵۰ هزار نفر را به طور غیرمستقیم در کشور فراهم کرده و همواره توسعه را متناسب با محیط زیست مدنظر قرار داده است./دنیای اقتصاد

حتما ببینید

پلمب واحد سه کارخانه سیمان دورود به دلیل آلودگی محیط زیست

پلمب واحد سه کارخانه سیمان دورود به دلیل آلودگی محیط زیست

رئیس اداره حفاظت محیط زیست دورود از پلمب واحد سه کارخانه سیمان این شهرستان به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.