دوشنبه , ۱۱ مهر ۱۴۰۱
خانه / بهینه سازی انرژی / طرح‌هایی برای کمک به صنایع در راستای کاهش خاموشی‌ها
طرح‌هایی برای کمک به صنایع در راستای کاهش خاموشی‌ها

طرح‌هایی برای کمک به صنایع در راستای کاهش خاموشی‌ها

معاون بنیاد نخبگان استان قزوین گفت: به‌عنوان نمونه، شرکتی که بالغ بر ۲۵۰۰ پرسنل دارد، اگر نیروهای خود را توجیه کند که هر یک قریب به ۵۰۰ وات معادل تغییر دور تندِ کولر به دور کند، را کاهش دهند با این مدیریت، ۱۰ درصد مصرف برق خانوار کم می‌شود که در این حالت اعضای خانواده به کارگر خود کمک کرده‌اند و در این حالت شرکت برق کاهش مصرف ناشی از مشارکت خانوارها را به حساب شرکت لحاظ می‌کند.

صفر لک در خصوص راهکارهای علمی کاهش مصرف برق اظهار کرد: باید به‌جای تحمیل خاموشی‌های مقطعی بر صنایع و واحدهای تولیدی، خانوارها را به سمت مصرف بهینه هدایت کنیم.

وی عنوان کرد: مصرف برق در حالت عادی و استاندارد بستگی به میزان پیشرفت و توسعه کشور در بخش‌های اقتصادی و صنعتی دارد. اما آن چیزی که در حوزه برق باید موردتوجه قرار گیرد مصرف بهینه توسط مشترکین خانگی است.

معاون بنیاد نخبگان استان ‌قزوین با اشاره به اینکه بهینه‌سازی مصرف برق باید در هر سه حوزهٔ تولید، انتقال و مصرف صورت پذیرد گفت: اصلاح تکنولوژی‌ها، بهینه‌سازی خطوط تولید، تولید انرژی‌های محلی، بازیافت انرژی در نیروگاه‌ها، هوشمندسازی شبکه برق، راه‌اندازی واحدهای نیروگاهی کوچک، هوشمندسازی مصرف و مدیریت بهتر حوزه‌های انرژی، همه ایده‌هایی است که طی سال‌های گذشته برای صنعت برق مطرح شده است.

وی افزود: عدم همکاری برای کاهش مصرف برق و استنکاف از الگوی مصرف بهینه سبب می‌شود که دائماً بر تعداد نیروگاه‌ها افزوده شده و بار مالی سنگینی بر دولت و مردم تحمیل شود. تا شاید با افزایش تولید بتوان پاسخگوی مصرف بی‌رویه مردم بود.

این مسئول تصریح کرد: در حوزه انتقال نیز با نوسازی تجهیزات می‌توان، تلفات انتقال را از بالای ۱۰ درصد که معادل ۸۰ هزار مگاوات است به حداقل آن کاهش داد.

وی خاطرنشان کرد: سال گذشته طی یک کنفرانس علمی، بالغ بر ۸۰ طرح و ایده برای کاهش مصرف برق در بخش مصارف خانگی، تولید، صنعت و کشاورزی پیشنهاد شد که مورد تأیید اولیه متولیان برق کشور قرار گرفت.

معاون بنیاد نخبگان استان قزوین گفت: در حال حاضر، شرکت برق برای مدیریت و کاهش مصرف در ایام گرم سال به‌ویژه تابستان، که با افزایش دما و سیر صعودی استفاده از سیستم‌های سرمایشی مواجه است، واحدهای تولیدی را موظف کرده تا ساعاتی از روز خط تولید را خاموش کنند. این در حالی است که صاحبان صنایع از این جدول زمان‌بندی گله‌مندند زیرا، دستیابی به کاهش ۳۰ درصد مصرف برق منجر به خاموشی خط تولید، بیکاری کارگر و بروز خسارات میلیاردی برای سرمایه‌گذاران و کارفرمایان می‌شود.

افزایش مصرف خانوارها چالش‌برانگیز است

لک عنوان کرد: نسبت به شرایط مشابه سال گذشته با سیر صعودی مصرف برق در کشور مواجه هستیم. فشار از سمت مصرف خانوارهاست.‌ افزایش مصرف وسایل سرمایشی در فصل تابستان بیش از ۳۰ درصد بار را به خود اختصاص داده است.

وی در تشریح یکی از طرح‌های کاهش علمی مصرف برق در استان قزوین عنوان کرد: با چهار شرکت صنعتی استان همچون نیرومحرکه، فیروز، سایپا شیشه و تونل‌ساز ماشین جلساتی برگزار شد تا کاهش مصرف برق را از ساختار شرکت به خانوارهای تحت پوشش خود انتقال دهند.

معاون بنیاد نخبگان استان قزوین تصریح کرد: شرکت موظف است به‌صورت جدولی زمان‌بندی و مدیریت‌شده، ماهانه ۱/۵ مگاوات معادل هزار و ۳۰۰ کیلووات کاهش مصرف برق داشته باشد و اگر همه صنایع و واحدهای تولیدی به این موضوع توجه جدی نکنند راه‌حلی جز خاموشی اجباری برق وجود ندارد و نتیجه آن چیزی جز خسارت میلیاردی به اقتصاد و صنعت را در بر ندارد.

وی افزود: به‌عنوان نمونه، شرکت نیرومحرکه بالغ بر ۲۵۰۰ پرسنل دارد. اگر شرکت نیروهای خود را توجیه کند که هر یک قریب به ۵۰۰ وات معادل تغییر دور تندِ کولر به دور کند را کاهش دهند با این مدیریت، ۱۰ درصد مصرف برق خانوار کم می‌شود که در این حالت اعضای خانواده به کارگر خود کمک کرده‌اند زیرا مجموعه ۲۵۰۰ کارگر معادل میزانی که شرکت برق از نیرومحرکه انتظار کاهش مصرف برق در خط تولید را داشته، توانسته‌اند مصرف برق خود را کاهش دهند.

این مسئول ادامه داد: در این حالت شرکت برق کاهش مصرف ناشی از مشارکت خانوارها را به حساب نیرو محرکه لحاظ می‌کند. نیرو محرکه هم می‌تواند مابه‌ازای آن ده‌ها میلیارد تومان از خط تولید منتفع شود. حتی شرکت تمایل دارد کلِ هزینه مصرف برق خانوارهای تحت پوشش خود را که ماهانه حداکثر ۵۰۰ میلیون تومان است به اداره برق پرداخت کند.

وی افزود: اگر خانواده‌ها توجیه شوند که مشارکت در این طرح موجب رایگان شدن هزینه برق آن‌ها خواهد شد و حتی از پاداش مشارکت تولید هم منتفع می‌شود، آگاهانه برای عملیاتی‌شدن این طرح تبلیغ می‌کنند.

معاون بنیاد نخبگان استان قزوین خاطرنشان کرد: در این طرح امکان برگشت پول به مردم و کمک به آن‌ها، فرصتی جایگزین با مدل یارانه‌ها خواهد بود. بی‌تردید مردم این مشارکت را به دلیل نفع اقتصادی آن انجام خواهند داد.

وی خاطرنشان کرد: اگرچه این ایده از نگاه اقتصاد کلان، واحدهای ‌تولیدی، خانوارها و حفظ محیط زیست بسیار قابل دفاع است اما در نشست اتاق بازرگانی و بنیاد نخبگان با شرکت برق، این شرکت به دلیل آنلاین نبودن ارزیابی مصرف برق خانوارها هنوز این طرح را در مرحله نهایی نپذیرفته است.

لک در پایان خاطرنشان کرد: شایان‌ذکر است این مدل را می‌توان در مصرف گاز نیز عملیاتی کرد. این ایده در واحدهای خیلی بزرگ همچون صنایع فولاد و سیمان بسیار کارگشاست. زیرا در این طرح عدد قابل‌توجهی بالغ‌بر هزار میلیارد تومان برگشت پول و کمک به اقتصاد کشور نهفته است./منبع : ایسنا

حتما ببینید

از صرفه‌جویی ۵۳ میلیون متر مکعبی تا مسئولیتی که بر دوش کشاورزی و شورای برنامه‌ریزی است

از صرفه‌جویی ۵۳ میلیون متر مکعبی تا مسئولیتی که بر دوش کشاورزی و شورای برنامه‌ریزی است

بحران کلمه نگران کننده ای است، بویژه وقتی “کم آبی” را بدنبال خود داشته باشد. …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.