چهارشنبه , ۱۹ مرداد ۱۴۰۱
خانه / انرژی‌های پاک / ۲۰۰ مگاوات نیروگاه خورشیدی به نیروگاه‌های یزد اضافه می‌شود
۲۰۰ مگاوات نیروگاه خورشیدی به نیروگاه‌های یزد اضافه می‌شود

۲۰۰ مگاوات نیروگاه خورشیدی به نیروگاه‌های یزد اضافه می‌شود

مدیرعامل برق منطقه‌ای یزد با اشاره به اینکه یزد استان برتر کشور در حوزه نیروگاه‌های خورشیدی است گفت: ۲۰۰ مگاوات نیروگاه خورشیدی تا یکسال آینده به نیروگاه‌های یزد اضافه می‌شود.

ابوالفضل اسدی در نشست خبری که به مناسبت هفته مدیریت مصرف آب و برق برگزار شد با بیان اینکه ظرفیت اسمی نیروگاه‌های استان یزد حدود ۲ و هزار و ۸۰۰ مگاوات است اظهار داشت: از این میزان، استان یزد با ۸۴ مگاوات ظرفیت نیروگاهی به عنوان استان برتر کشور در حوزه انرژی خورشیدی شناخته می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: با کمک شرکت توزیع نیروی برق استان یزد، خوشبختانه ما کمترین میزان تلفات انرژی را در مجموعه خطوط کشور داریم و پایین‌ترین میزان شاخص خاموشی کشور هم در استان یزد ثبت شده است.

مدیرعامل برق منطقه‌ای یزد افزود: مهمترین نکته‌ای که صنعت برق به جد آن را پیگیری می‌کند، مدیریت عرضه و تقاضا است و شاهد این مدعا، برنامه‌ای است که در دولت سیزدهم برای ایجاد نیروگاه‌های جدید است و دولت عزم جدی برای جبران کمبود به وجود آمده دارد.

اسدی با بیان اینکه یکی از مشکلات ایجاد شده در ارتباط با مشکل کمبود برق مربوط به نیروگاه‌های آبی است گفت: با توجه به خشکسالی‌ها و محدودیت‌های منابع آبی، ظرفیت تولیدی این نیروگاه‌ها از ۱۱ هزار مگاوات به بعضا ۲ هزار مگاوات هم کاهش یافته است.

وی تصریح کرد: برای اینکه محدودیت برق آبی را پوشش دهیم مجبور هستیم نیروگاه‌های دیگری را در چهارچوب سیکل ترکیبی حرارتی ایجاد کنیم و از طرف دیگر ۱۰ هزار مگاوات نیروگاه خورشیدی که وابستگی کمتری به سوخت دارد را افزایش دهیم.

مدیرعامل برق منطقه‌ای یزد خاطرنشان کرد: علیرغم تلاش مسئولان ارشد وزارت‌خانه و مدیران استانی برای تسریع در روند بازسازی و تعمیر نیروگاه‌ها و انجام بالای ۹۵ درصد تعمیرات تا پایان اردیبهشت، همچنان باید تلاش بیشتری در این حوزه داشته باشیم.

اسدی افزود: برای نیروگاه‌های برق آبی هم سعی شد که در زمستان ذخیره آب بیشتری انجام شود تا در تیر و مرداد از آن استفاده کنیم و مشکل کمتری داشته باشیم و همه این اقدامات سبب شد که تا به امروز ما درحوزه خانگی و تجاری اصلا محدودیت نداشتیم و در صورت وجود خاموشی‌های کوتاه مدت مربوط به حادثه‌های احتمالی بوده است.

وی گفت: علیرغم اینکه در کشور تلاش شده که در حوزه انرژی‌های خورشیدی ۱۰ هزار مگاوات نیروگاه ایجاد شود، استان یزد هم سعی کرده که پیشتازی خود در این عرصه را حفظ کند و در حدود ۲۰۰ مگاوات نیروگاه خورشیدی در نقاط مختلف استان به ویژه نقاط کمتر برخوردار یزد جانمایی شده و امیدواریم که تا یک سال آینده این نیروگاه‌ها هم در مدار بهره‌برداری قرار گیرد.

مدیرعامل برق منطقه‌ای یزد ادامه داد: ظرفیت اسمی نیروگاه‌های استان یزد ۲۸۰۰ مگاوات است که نزدیک به ۲ هزار و ۴۶ مگاوات ظرفیت عملی ما بوده و این روزها به ۲ و هزار و ۷۵ مگاوات رسیده است.

اسدی خاطرنشان کرد: به این میزان بسنده نکردیم و با وجود تولید به میزان مورد نیاز در استان، در حدود دو نیروگاه ۱۰۰ مگاواتی در دو شهرستان اردکان و بهاباد، ۴۲ مگاوات در منطقه خاتم و در مجموع تا دو سال آینده ۱۲۰۰ مگاوات نیروگاه به استان اضافه می‌شود./تسنیم

حتما ببینید

احداث اولین مرکز اجتماعی انتشار صفر در تورنتو

احداث اولین مرکز اجتماعی انتشار صفر در تورنتو

معماران تورنتو با هدف حفظ محیط‌زیست، مرکز اجتماعی جدیدی با میزان انتشار صفر کربن برای …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.