جمعه , ۱۲ آذر ۱۴۰۰
خانه / محیط زیست در صنعت و معدن / نیروگاه‌ها هوا را بیشتر آلوده می‌کنند یا مصرف‌کنندگان گاز؟
نیروگاه‌ها هوا را بیشتر آلوده می‌کنند یا مصرف‌کنندگان گاز؟

نیروگاه‌ها هوا را بیشتر آلوده می‌کنند یا مصرف‌کنندگان گاز؟

در حال حاضر از ۱۲۹ نیروگاه کشور تعداد ۷ تا ۸ نیروگاه از سوخت مازوت استفاده می‌کنند، حدود ۲۵ نیروگاه از سوخت مایع گازوئیل استفاده کرده و بقیه نیز از گاز طبیعی به عنوان سوخت استفاده می‌کنند.

آلودگی هوا در کلان‌شهرها و از جمله تهران در نیمه دوم سال تقریبا به چالشی هر ساله تبدیل شده است، اگرچه در سال‌های اخیر تلاش شده تا با بهبود کیفیت سوخت، از این آلودگی کاسته شود اما تردد خودروهای فرسوده، فعالیت نیروگاه‌ها و صنایع آلاینده در نزدیکی شهر، ‌باز هم به این آلودگی دامن می‌زند.

 برخی تردد خودروهای فرسوده، عده‌ای وجود کارخانجات متعدد، برخی راندمان پایین نیروگاه‌ها و بعضی نیز کیفیت سوخت و سوزاندن مازوت در نیروگاه‌ها را عامل آلایندگی عنوان می‌کنند، البته مدیر عامل شرکت پالایش و پخش فراورده‌های نفتی ضمن تاکید بر استاندارد بودن سوخت تحویلی معتقد است: راندمان نیروگاه‌ها پایین است. مدیر عامل برق حرارتی نیز می‌گوید: تنها در ۸ نیروگاه مازوت که سوخت کم کیفیت‌تری است، به مصرف می‌رسد. اما شاید افزایش مصرف گاز در بخش خانگی که نیروگاه‌ها را به سوخت دوم اجبار می‌کند، شاه‌کلید ماجرای تکراری آلودگیِ هرساله‌ی هوای زمستان‌ها باشد که گریزی هم از آن نیست جز انتظار برای پایان فصل سرما بدون هیچ اقدام پیشگیرانه‌ای.

محسن طرزطلب در این خصوص گفت: مصرف گاز در بخش خانگی و تجاری بالا رفته و میزان گاز تحویلی به بخش نیروگاهی نسبت به هفته گذشته کمتر شده و ما مجبور شدیم از سوخت جایگزین گازوئیل استفاده کنیم. 

وی افزود: اکنون شرایط در بخش سوخت نیروگاهی نرمال است و تمامی نیروگاه‌هایی که باید در مدار تولید باشند، فعال هستند و مشکلی از این بابت نیست.

مدیر عامل شرکت نیروی برق حرارتی درباره آلودگی هوا و استفاده از سوخت مازوت خاطرنشان کرد: در حال حاضر از ۱۲۹ نیروگاه کشور تعداد ۷ تا ۸ نیروگاه از سوخت مازوت استفاده می‌کنند، حدود ۲۵ نیروگاه از سوخت مایع گازوئیل استفاده کرده و بقیه نیز از گاز طبیعی به عنوان سوخت استفاده می‌کنند.

وی گفت: میزان تامین گاز نیروگاهی بستگی به شرایط هوا و مصرف خانگی و تجاری دارد، یعنی روزهای سرد که مصرف خانگی بالا می‌رود بخش نیروگاهی گاز کمتری دریافت می‌کند.

طرزطلب تاکید کرد: در هر حال فعلا مشکل خاصی نیست و سوخت در حال تامین است.

این سخنان در زمینه تامین سوخت نیروگاهی در حالی است که جلیل سالاری مدیر عامل شرکت پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی گفته پایین بودن راندمان نیروگاه‌ها از جمله دلایل آلایندگی‌ها است و ارتباطی به کیفیت سوخت تحویلی ندارد.

به گفته او؛ از متوسط مصرف ۲۲۰ میلیون لیتری نفت‌گاز در نیروگاه‌ها تنها ۱۲ میلیون لیتر سوخت مازوت است./ایلنا

حتما ببینید

چرا کمیته اضطرار آلودگی هوای تهران ممنوعیت مصرف نفت کوره را مصوب کرد؟

چرا کمیته اضطرار آلودگی هوای تهران ممنوعیت مصرف نفت کوره را مصوب کرد؟

کمیته اضطرار آلودگی هوای تهران ۲۹ آبان ماه تشکیل شد و یکی از مصوبات آن …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *