سه شنبه , ۳۰ شهریور ۱۴۰۰
خانه / محیط زیست / ۷۴ هزار هکتار از بیابان‌های استان تهران در شرایط بحرانی فرسایش بادی
۷۴ هزار هکتار از بیابان‌های استان تهران در شرایط بحرانی فرسایش بادی

۷۴ هزار هکتار از بیابان‌های استان تهران در شرایط بحرانی فرسایش بادی

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان تهران با بیان اینکه مساحت بیابان‌های استان تهران کم و حدود ۱۰۵ هزار هکتار است، گفت: ۷۴ هزار هکتار از این اراضی در شرایط بحرانی فرسایش بادی هستند.

علینقلی حیدریان افزود: بیابان‌های استان تهران در جنوب و جنوب غربی استان و در محدوده شهرهای ملارد، ورامین، ری ، پاکدشت و پیشوا قرار دارند.

وی با بیان اینکه بیابان‌ها به دو قسمت تعریف می‌شوند،اظهار کرد: قسمت‌هایی از بیابان تحت تاثیر فرسایش بادی و قسمت‌هایی در شرایط بحرانی فرسایش بادی قرار دارند که رسیدگی به وضعیت بیابان‌های دارای شرایط بحرانی جزو اولویت اول ماست چراکه در این بیابان‌ها خاک بر اثر وزش باد قابلیت جابجایی در مسافت‌های طولانی را  دارد.  

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان تهران افزود: اقدامات بیابان‌زدایی مانند کاشت نهال، بذرکاری و بذرپاشی را در این مناطق انجام می‌دهیم تا فضای سبز بوته‌ای ایجاد شود و جلوی فرسایش بادی را بگیرد. در این جهت درختچه‌هایی مانند تاغ ، آتریپلکس، قره داغ و اسکنبیل را کاشته‌ایم که البته سهم «تاغ» بیشتر بوده است.

حیدریان در پایان گفت: تاکنون در بیش از ۲۰ هزار هکتار از بیابان‌های دارای شرایط بحرانی فرسایش بادی عملیات بیابان‌زدایی انجام شده و سال جاری قرار است در ۵۰  هکتار این اقدامات انجام شود.

 نتایج مطالعات کانون‌های بحرانی نشان می‌دهد ۱۸۷ منطقه کشور در ۲۲ استان به‌ اصطلاح بیابانی کشور تحت تاثیر فرسایش بادی هستند که وسعت این مناطق ۲۹.۵ میلیون هکتار است و ۲۳۷ کانون بحرانی فرسایش بادی با وسعت حدود ۱۴ میلیون هکتار در این محدوده وجود دارد./منبع : ایسنا

حتما ببینید

آیا ظروف قابل استفاده‌ مجدد با محیط‌زیست سازگار هستند؟

آیا ظروف قابل استفاده‌ مجدد با محیط‌زیست سازگار هستند؟

نتایج تحقیقات جدید نشان می‌دهد که ظروف قابل استفاده‌ مجدد می‌توانند برای محیط‌زیست از نمونه‌های …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *