دوشنبه , ۲۴ خرداد ۱۴۰۰
خانه / انرژی‌های تجدید پذیر / دریافت پروانه احداث نیروگاه خورشیدی توسط ۱۰ شرکت سرمایه‌گذار در همدان
دریافت پروانه احداث نیروگاه خورشیدی توسط ۱۰ شرکت سرمایه‌گذار در همدان

دریافت پروانه احداث نیروگاه خورشیدی توسط ۱۰ شرکت سرمایه‌گذار در همدان

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان همدان گفت: تاکنون ۱۰ شرکت برای سرمایه‌گذاری در استان موفق به دریافت پروانه احداث نیروگاه خورشیدی از سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری برق (ساتبا) به مجموع ۶۰ مگاوات شده‌اند.

شیرزاد جمشیدی اظهار کرد: امروزه کاهش ذخایر فسیلی، افزایش آلودگی‌های زیست محیطی و جمعیت، رشد اقتصادی و ضریب مصرف انرژی باعث شده که به فکر استفاده از منابع انرژی دیگری باشیم که یکی از این منابع، انرژی‌های تجدیدپذیر است که در طبیعت به وفور وجود دارد و از جمله آن می‌توان به انرژی‌های بادی، خورشیدی، زیست‌توده و زمین‌گرمایی و… اشاره کرد.

وی افزود: با توجه به میزان تابش نور خورشید در نقاط مختلف کشور ایران یکی از مناسب‌ترین راهکارها تأمین انرژی استفاده از نور خورشید است و استان همدان با ۲۹۰ روز تابش سالانه خورشید یکی از مناطق مستعد و پرپتانسیل برای احداث نیروگاه‌های خورشیدی با راندمان بالاست. علاوه بر نیروگاه‌های خورشیدی، نیروگاه‌های مقیاس کوچک DG و CHP نیز از منابع تولید انرژی پاک هستند که در استان مورد توجه قرار گرفته است.

جمشیدی با اشاره به شرایط آب و هوایی و تابش نور خورشید در استان بیان کرد: تاکنون موفق به جذب سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی در این زمینه شده‌ایم که حاصل آن احداث شش نیروگاه ۷ مگاواتی با سرمایه‌گذار خارجی و یک نیروگاه یک مگاواتی با استفاده از سرمایه‌گذار داخلی بوده است.

وی با بیان اینکه در حال حاضر معادل ۴۸ مگاوات نیروگاه خورشیدی در استان فعال است، ادامه داد: چهار نیروگاه مقیاس کوچک DG نیز با ظرفیتی معادل ۲۵ مگاوات از طریق سرمایه‌گذاران داخلی در استان مورد بهره‌برداری قرار گرفته است.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان همدان با اشاره به رتبه برتر استان در احداث نیروگاه‌های تجدیدپذیر در کشور خاطرنشان کرد: در حال حاضر مجموع ظرفیت نیروگاه‌های تجدیدپذیر استان به ۷۲ مگاوات رسیده است که معادل ۳.۶۱ کل انرژی مصرفی استان را تأمین می‌کند.

وی یادآور شد: در راستای اشاعه فرهنگ استفاده از انرژی‌های پاک، این شرکت چهار مسجد، هشت مدرسه و ستاد شرکت را معادل ۱۲۵ کیلووات به نیروگاه‌های خورشیدی تجهیز کرده است.

بهره‌برداری از ۵۴ نیروگاه خورشیدی محدود به ظرفیت انشعاب در استان همدان

جمشیدی بیان کرد: علاوه بر این نیروگاه‌ها، ۵۴ نیروگاه خورشیدی محدود به ظرفیت انشعاب با مجموع ظرفیت ۱۰۸۵ کیلووات در استان طی سه سال اخیر به بهره‌برداری رسیده که ۴۴ مورد آن مربوط به انشعابات خورشیدی خانگی و ۱۰ مورد معادل ۱۰۰ کیلوات مربوط به سایر مصارف است.

وی خاطرنشان کرد: برای تشویق مشترکین دارای انشعاب برق در استان، این شرکت با انعقاد قرارداد خرید تضمینی ۲۰ ساله با مشترکین به نمایندگی از سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری برق (ساتبا) تاکنون ۱۰۰ قرارداد به مجموع ظرفیت ۱۶۲۵ کیلووات با مشترکین منعقد کرده است.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان همدان گفت: با توجه به شرایط اقلیمی استان همدان تاکنون ۱۰ شرکت برای سرمایه‌گذاری در استان موفق به دریافت پروانه احداث نیروگاه خورشیدی از سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری برق (ساتبا) به مجموع ۶۰ مگاوات شده‌اند که در حال تهیه زیرساخت‌ها و سایر اقدامات اجرایی است. پنج شرکت نیز به ظرفیت ۳۵ مگاوات قرارداد خرید تضمینی خود را با شرکت ساتبا به امضا رسانده‌اند که تاکنون موفق به احداث نیروگاه خورشیدی نشده‌اند.

جمشیدی اضافه کرد: در راستای جلب مشارکت، همکاری و کمک به خانواده‌های کمیته امداد امام(ره) و سازمان بهزیستی استان با توجه به بررسی‌های به عمل آمده از پتانسیل احداث نیروگاه در محل‌های معرفی شده، ۱۵۰ قرارداد با خانواده‌های زیرپوشش این سازمان‌ها منعقد شده و پیگیری اخذ وام مورد نیاز از ادارات و نهادهای استانی هستیم.

وی با بیان اینکه معادل ۹۵ مگاوات در استان در حال برنامه‌ریزی و فراهم کردن زیرساخت‌ها است، افزود: پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال ۱۴۰۰ از سه نیروگاه خورشیدی بزرگ به مجموع ظرفیت ۱۵ مگاوات و ۵۰ نیروگاه خورشیدی محدود به ظرفیت انشعاب با مجموع ۶۰۰ کیلووات به بهره‌برداری برسد.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان همدان یادآور شد: با توجه به تجارب به دست آمده در راستای جذب سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی برای احداث نیروگاه‌های تجدیدپذیر و پاک، با افزایش قیمت خرید برق نیروگاه‌های مذکور از طرف دولت و اصلاح قوانین و مقررات در تغییر کاربری زمین‌های مورد استفاده و کاهش ریسک‌های مالی بانک‌ها و تسریع در اخذ مجوزهای مربوطه می‌توان به سرمایه‌گذاری بیشتر در استان امیدوار بود.

به نقل از روابط عمومی شرکت توزیع نیروی برق استان همدان، وی خاطرنشان کرد: بهره‌برداری از نیروگاه‌های مقیاس کوچک و تجدیدپذیر در استان در سال ۹۹ با توجه به همزمانی پیک تولید نیروگاه‌های خورشیدی با پیک بار شبکه سراسری، نقش بسزایی در کاهش خاموشی‌های استان داشته است.

جمشیدی تصریح کرد: علاوه بر تأمین ۳.۶۱ درصد از کل انرژی مصرفی استان توسط این نیروگاه‌ها در سال گذشته با توجه به نزدیک بودن محل تولید به مصرف، افزایش قابلیت اطمینان شبکه، کاهش تلفات توزیع برق و عدم انتشار آلاینده زیست محیطی از عمده مزایای این نوع مولدهای پاک است./منبع : ایسنا

حتما ببینید

یک تیر و دو نشان با "کانال‌های خورشیدی"

یک تیر و دو نشان با “کانال‌های خورشیدی”

افزودن صفحات خورشیدی روی آبراه‌ها که اصطلاحا “کانال‌های خورشیدی” را پدید می‌آورد، می‌تواند به ایجاد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *